Bir Ekim günü, Hampstead, Kenwood House

dsc_0554Herşey zamanında güzel, doğru. Zamanında paylaşmadıklarım üzerimde kalacak diye korkumdan, hemen bugün çektiklerimi yayınlamak istedim. Çünkü öyle, sonbaharda sararan ağaçları, ilk baharda renk cümbüşüne dönen doğayı henüz mevsimindeyken paylaşmak gerek.

Bugün itibariyle Kenwood House’da gönüllülüğe başladık. Haftasonları yürüyüş yapmaya gelmek için can atar, fakat her seferinde fotoğraf çekmekten, görmemiş gibi etrafa bakıp durmaktan ve her değişik bitkinin yanında durup incelemekten doğru düzgün yürüyemezdim. Şimdi de böyle oraya sık gitmek üzere bir yol açıldı, bakalım. Kenwood House’un bahçesi böyle bir de içini görseniz orada ayrı bir masal başlıyor. Hayır hayır, ihtişamından görkeminden değil, ( ki pek çok yerde olduğu gibi abartılı değil İngiliz tarzı, hiç bağırmaz, sessiz bir zarafetle etkiler) içindeki resim koleksiyonu çok kıymetli. Rembrant’ın, Gainsborough’un, Johannes Vermeer’in orjinal tabloları var bu koleksiyonda. Bir kere bu beni çok heyecanlandırıyor, resim merakımdan. Sonracıma her ne kadar inşa edildiğinden beri 400 yılda sürekli değişse de evin eskiliği ve eşyaların otantikliği çok hoş, az önce bahsettiğim sessiz ama zarif stil.  Bugün öğrendiğim bir başka sebepse, evin ilk sahibi Lord Mansfield’in köleliğin kaldırılmasına dair ilk adımları atanlardan olması, köle çalıştıranların haklarını kısıtlayan kanunları yürürlüğe koyması, şimdi basit gibi dursa da o zamanlar için çok zor iş. Yeğenlerinden birinin çocuğu olarak yanında yaşamaya başlayan Dido Belle de bir siyahi, Dido Belle isminde filmi de var, merak edenler izleyebilir.

Uzatasım yok. Güzel bir eğitimden, bol sisli ve nefis manzaralı bir günden kalanlar.

Bir de şarkı bırakmak isterim fotoğraflara bakarken eşlik etsin diye. Eskiden çok sevdiğim, uzunca bir süre dinlemediğim, şimdilerde yeniden deli divane gibi dinlediğim, Flamenko günlerimden, sevdiğim adamın gitarıyla anlattırdığı hikayelerden… Mavi Şehir, Mavi siyah Flamenko Topluluğundan:

dsc_0571dsc_0560dsc_0595 dsc_0614 dsc_0600 dsc_0578 dsc_0579 dsc_0689 dsc_0621 dsc_0630 dsc_0620 dsc_0612 dsc_0602 dsc_0659 dsc_0634 dsc_0646 dsc_0561 dsc_0627 dsc_0666 dsc_0658 dsc_0633 dsc_0629 dsc_0637-1

2 thoughts on “Bir Ekim günü, Hampstead, Kenwood House

  1. Hem yine muhteşem fotoğraflar sundunuz bana, hem “öğrenince mutluyum” adlı blogum için fikir verdiniz, hem hafta sonuna film önerisinde bulundunuz, hem de flamenko aşkıma hitap ederek günümü senlendirdiniz. Daha ne isteyeyim? Teşekkürler.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s