En sevdiğim pratik akıllı telefon uygulamaları

Akıllı telefonlar elimiz ayağımız olduğundan beri uygulama avcısı olduk. Herşeyin kesin bir uygulaması var diyorken ya da tam keşke şöyle bir şey yapsalar derken aa bir bakıyoruz zaten o işi gören bir uygulama piyasaya sürülmüş bile. Bazıları hakikaten hayat kurtarıyor, en düşük ihtimalle hayatı kolaylaştırıyor. Tam da bu yüzden çok severek kullandığım, olmasaydı ne yapardım dediğim birkaç uygulamayı paylaşmak istiyorum. Teknoloji geliştikçe bu liste burada durduğu gibi durmayacak ama olsun şimdilik elimizdekileri paylaşalım.

icon128-2xPocket: Çok beğendiğiniz bir yazı var, o anda okuyacak vaktiniz yok ama sayfayı kaybetmek de istemiyorsunuz, hemen Pocket’a atıyorsunuz ve internetiniz olduğu sürece istediğiniz zaman okuyabiliyorsunuz. İlk keşfettiğimde deli gibi kullanıyordum ama şimdi atıp atıp okumadıklarımla dolu dev bir yığına döndüğü için kaçar oldum :) Yine de sevdiğim yazıları, gazete köşe yazılarını, blog yazıların herhangi bir yazıyı orada arşivlemek, istediğim zaman ulaşabileceğimi bilmek iyi hissettiriyor. Bu uygulamanın bilgisayar yazılımı da gayet kullanışlı, hesabınızı telefonunuzla senkronize edip hem bilgisayardan hem telefondan ulaşabilirsiniz.

Google Keep: Tam bir not alma delisiyim. İlhamla filan yaşadığımdan aklıma gelen bir şey çok kıymetli benim için, onu kaçırdım mı dünyam başıma yıkılıyor :) google-keep-04-700x437Bu yüzden hem not almak hem de liste yapmak için çok basit bir uygulama arıyordum yıllardır. Denemediğim gıcık program kalmadı ama sağolsun yine Google’dan sapasade ama iş gören ürün geldi. Google Keep kullanması acayip basit, Android ve Iphone yazılımı olan, hem bilgisayarda açıp hem telefonda kullanabileceğiniz, senkronize ettikten sonra aynı notları iki yerde de görebileceğiniz hatta bazı listelerinizi başkalarıyla da paylaşabileceğiniz bir uygulama. Bu yüzden alışveriş listesi yapmak aile içinde çok kolay oluyor, listeyi birbirinizle paylaşıyorsunuz ve hem aklına gelen hemen ekliyor hem de iki kişi de görebildiği için bir daha haberleşmek, teyit etmek zorunda kalınmıyor. Acayip seviyorum :)

Google Takvim: Hayır Google babamın oğlu değil, ama güzel iş yapıyorlar, özellikle takvim uygulaması çok iyi şu anda. Saat saat program yapabildiğiniz gibi mesela uçak biletiniz var onunla ilgili bilgiyi, gideceğiniz yeri takvimde otomatikman göstermesi çok pratik. Rengarenk olması da ayrıca eğlenceli.

Evernote: Çok kapsamlı bir not alma programı. Takım çalışması yapmak da mümkün, iş bölümü yapıp kişi atayabiliyor, işleri takip edebiliyorsunuz ama bu kadar karmaşık kullanmak zorunda da değilsiniz. İsterseniz çok basit bir şekilde kullanmanız da mümkün. elimin altında duruyor benim arada işime yarıyor. Yine başkalarıyla paylaşıp senkronize çalışabiliyorsunuz. Mesela biz doktor kayıtlarımız için bu programda bir defter tutuyoruz, ne zaman gittik en son ne dedi filan gibi detaylar için çok pratik ve her yerden ulaşılabilir oluyor.

owl-happy@2xDuolingo: İngilizce biliyorsunuz ama başka bir dil de öğreniyorsunuz, Duolingo size öğrendiğiniz ikinci yabancı dilin tüm temel altyapısını veriyor hem de bunu oyun oynama rahatlığında yapıyor, kelime öğrenirken puan filan kazanıyorsunuz. Dil meraklıları için son derece eğlenceli, sıkmadan sizi belli bir seviyeye getiriyor. Biraz ihmal etseniz hemen hatırlatıyor. Çok fazla dil yoktu en son hatırladığım ama merak salabileceğiniz muhtemel birçok dil var. Son duyduğuma göre İngilizce öğrenmek isteyenler için de yeniden tasarlanmış.

Bluefire: Akıllı telefonda bir kitap okuma programı. Satın aldığınız ya da yüklediğiniz kitaplarınızı telefonunuzda okuyabiliyorsunuz. Ben normalde kindle ve kobo kullanıyorum ama bazen sadece telefon yetsin istiyorum bu konuda, bunun için üretilmiş kullanımı basit bir uygulama Bluefire. Ayraçla, en son kaldığınız satıra varana dek not alabiliyorsunuz. Kolaylıkla alt çizme özelliği var. Pratik bir program.

Photofy: Gayet donanımlı bir tasarım programı. Bir Rhonna değilse de telefonla yapıldığına inanamayacağınız harika işler çıkarmanızı sağlıyor. Ücretli kısımları var ama ücretsiz kısımları o kadar işinizi görüyor ki çok da gerek duymuyorsunuz. Sanırım hem Android hem Iphone yazılımı var.

Over: Grafik tasarımında efsane bir uygulama. Bunun üzerinde görmedim. Android’de yok, Iphone’da ücretli.

Splice: Cinematic ve IMovie’den sonra gördüğüm en iyi video edit programı. Iphone’da sadece…

Citymapper: Özellikle Londra yaşayanlar için mükemmel bir uygulama. Nereden nereye gideceğinizi giriyorsunuz size fiyatına göre, en kısa, en kolay rotayı çiziyor. Çok matrak bir ekip hazırlıyor ara ara uygulamanın içine esprili notlar yerleştiriyorlar. Navigasyon ihtiyacını büyük ölçüde görüyor. Gelecek otobüsün dakikasını gösterdiği gibi bir de harita üzerinde o an nerde olduğunu gösteriyor. Nadiren hata verdiğini gördüm. Paris, New York, Amsterdam gibi bir sürü başken için yazılımı var, yakında tüm dünyayı sarar merak etmeyin.

unnamed (1)Sky Map: Belki biliyorsunuzdur ama yine de yazmak istiyorum. Gökyüzü tutkunları için çok eğlenceli bir uygulama. Göğü gösteriyor, ama yıldızlarla :) Konumunuza göre bulunduğunuz noktada üzerinizdeki yıldızları, gezegenleri, takım yıldızları adlarıyla gösteriyor. Müthiş değil mi!? Meraklıları için bence harika, bir de çocuklar için çok geliştirici olabilir. Özellikle gündüz de yıldızların aslında orda olduğunu kanıtlamak için filan kullanılabilir :)

unnamedShazam: Gelelim bana bu yazıyı yazdıran en en en sevdiğim ve en çok işimi gören uygulamaya. Bir yerde bir müzik duydunuz, çıldırıyorsunuz ismini öğrenmek için, arayıp tarayıp sorasıya müzik bitiyor ve keşfedilmemiş o melodi içinizde kalıyor. Artık değil :) (İyice pazarlamacı havalarına girdim yalnız :D) Nerede olursanız olun duyduğunuz şarkıyı Shazam’a dinletiyorsunuz, hemen bulup önünüze getiriyor, ve teknoloji ne harika bir şey dedirtiyor. Geçmiş aramalar da göründüğü için bir kere bulduğunuz şarkıyı kaybetmiyorsunuz. Çok spesifik şarkıları bilemeyebiliyor, ama ortalıkta duyacağınız birçok şarkıyı bulur büyük ihtimal. 4 yıldır kullanıyorum, bir ya da iki kere bulamamıştır. Ama bulduklarıyla bana sanki yeni dost kazandırmıştır. Shazam’la öyle çok şarkı keşfettik ki bu uygulamayı yapanlara ayrı bir hürmet duyuyorum :)

Not: Tüm fotoğraflar üzerine tıklandıklarında görülecek kaynaklara aittirler. / All photos are taken from the source you can reach by clicking on.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s