Ashram- Il Mostro

Öyle bir şarkı keşfettim ki, bilmiyorum ki ömrümün şarkısı mı desem, geldi durdu hayatımın başında, bir ıslık gibi çalıyor deli başımda. Neşeyle hüzün dans ediyor ediyor, en sevdiğim bu değil mi? Her ikisinin de hayatın ta kendisi olduğunu incecik bir keman sesiyle anlatıyor. Melodideki denge o kadar iyi ki hiçbiri diğerine baskın gelmiyor, aynı anda iki yoğun duyguyu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Şarkı öyle bir bütüncül sarıyor ki bir kesilse orta yerinde bozuluyorsunuz ister istemez, şarkıya küsesiniz geliyor niye kesildin böyle bir anda diye.

Çok şarkılar dinlemiştir kulaklarım, her biri için sonsuz şükürler ederim, bir lütuftur çünkü duymak, dinlemek ve bununla birlikte hissetmek… Ama bazı melodiler için ne desem yetmez sözlerim. Şükürlerim küçücük kalır. Bana verdiğinin, hissettirdiğinin, öğrettiğinin karşılığını asla ödeyemem gibi gelir. O melodiyi dinlemek tüm canların bitmişken yeni bir can hakkı  kazanmış gibi sevindirir. Hürmetle severim bazı şarkıları. Yaşlı bir bilgeyi, öğretmeni sever gibi büyük bir saygıyla, adeta ibadet gibi dinlerim. Ders alır gibi, hayatı kucaklar gibi, insan olduğumu hatırlar gibi.

Il Mostro, çok özlediğim, aradığım bir duyguyu verdi bana. Aklımdaki eşsiz sesleri birleştirdi, kurulması zor bir cümleyi kurdurttu. Bir kaç şarkı var böyle benzer duyguları yaşatan ama her birinin dokunduğu ayrı bir nokta olan… Kendine özgü sessiz bir bir öğretisi var. Acaba bu melodiyi üretenlerle gerçekten aynı hisleri paylaşabiliyor muyuz? Bu çok bana özelmiş gibi gelen bir his, sadece ben hissediyormuşum gibi gelen bir his, eğer paylaşıyorsak buna hayret edeceğim.

Dinleyin, hürmetle.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s