Okullar yaratıcılığı öldürüyor mu?

Bir TedTalks bağımlısı olarak bu videoyu paylaşmadığımı fark ettim? Halbuki eğitimci yanıma sıkı bir yumruk gömmüşlüğü vardır bu konuşmanın.

TedTalks nedir diyenler için ufak bir açıklama yapayım, TedTalk aklınıza gelebilecek her alandan uzman ya da deneyimli kişilerin önce sadece Amerika’da, sonra dünyanın birçok yerinde düzenlenen 18-20 dakikalık konferanslardır. Önceleri sadece iyi fikir paylaşmayı amaçlayan bu konuşmalar daha sonra iyi projelerin hayata geçirilmesi için gerekli fonu sağlamak için güzel bir araç konumuna da gelmiştir. İyi ve dünyaya katkı sağlayan fikirlere sağlam sponsorlar buluyorlar ve gerçekten takdire şayan bir iş çıkartıyorlar. Her sene elimden geldiğince takip etmeye çalışırım ve hayallerimden biri bir gün bir Ted konferansını canlı izlemek!

Daha önce şu yazıda paylaştığım Bunker Roy’un Yalınayaklar Hareketi konferansı beni kalbimden vurmuştu. Ken Robinson’un da bu konuşması TedTalks tarihinde en çarpıcı olanlardan biridir. Bizden Elif Şafak’ın konuşma yapmışlığı vardır, kendisine karmaşık duygular beslesem de bu konuşması izlemeye değerdir. Muhtemel soruya cevap, hayır, Türkiye’deki Ted kolejlerinin ve vakfının bu etkinlikle bir alakası yok :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s