Mor Karbasi – Köklerim, Doğulu Yanım

Photo by Anna Szczodrowska

Müzik sana en çok kendini fısıldar. Kendini hatırlatır, kendin olmanın güzelliğini yaşatır, ya da kendinden uzaklaşmanın vicdanında bıraktığı sızıyı… Ardına dönüp baktırır, ya da ufka diker gözlerini. Köklerini hatırlatır. Dünyanın neresinde olduğunu hissettirir, ve neresine ait olmadığını. Belki dünya küçüçük gelir, ruhunun kıtalar arası yolculuğu bile dar gelir, sınırlar niye vardır diye düşünürsün. Belki evrenselleşiverirsin birden, kucaklayasın gelir herkesi, her şeyi. Yaradan’dan ötürü sevmeyi hatırlarsın yaratılan her şeyi. Ve kendini kabullenirsin yanlış ve doğrularınla. Başka kimsede olmayan özgünlüğü seversin. Kanatlarını ve bakış açını… Eskimiş diğerleri kadar popüler olmayan yanlarını seversin. Unutulmuş ve başkalaşım geçirmiş kültürünü seversin. Nesli tükenmekte olan dilleri, gelenekleri özlersin. Doğulu yanınla barışırsın. Müzik bir içe haykırıştır bu yüzden, sevmenin yalnızca bir yoludur. 

photoMor Karbasi ismini ilk Sefarad bir arkadaşımdan duymuş, duyar duymaz sanki yıllardır böyle bir ses arıyormuş gibi heyecanlanmıştım. Doğu’nun en naif en ölçülü seslerinden biri bence Mor Karbasi. Ölçülü ses ne demek ben de bilmiyorum, ama demek istediğim ne eksik ne fazla sanki. Yumuşaklığı ve sertliği çok hoş bir dengede, ne çok tiz ne çok pes, kulağı asla tırmalamıyor. Sesinde Doğu’ya has bir yanıklık var ama Yasmin Levy gibi yorucu bir tınıda da değil. Yormadan seviyor, severken kırmıyor sanki.


Çok geniş bir coğrafyanın aşina olduğu tınılar ve melodi var şarkılarında, bu topraklarda kim dinlese bizden deyip sahiplenir kızcağızı. Biraz Fas biraz Acem genlere sahip Mor Karbasi Kudüs doğumlu aslında ve bir çok dilde şarkılar söylüyor. Bana en sıcak gelen Ladino söylediği şarkılar. Hele içlerinden bir tanesi var ki bir başka sarıyor ruhumu. Doğulu olmanın sıcaklığını hissettiriyor, tabi yine hüzünlü ama yine umut var ki içinde!

Morenica. Sevildiği için sevincinden ne yapacağını bilememiş bir fani için yapılmış kimsenin izlemediği özel bir filmin müziği. Kendi içimde yaşadığım bir hikayenin şarkısı. Bu kadar mı içli söylenir Mor kız! 


Morenica a mi me llaman

Yo blanca naci

Y del sol del enverano
Yo m’hize ansi.

Morenica, graciozica sos,

Tu morena y yo graciozo,

Y ojos pretos tu.

Morenica a mi me llaman

Los marineros.

Si otra vez a mi me llaman,
Me vo con ellos.

Morenica a mi llama,

El Hijo del Rey.

Si otra vez a mi me llama
Me vo yo con el.

Bu da melodisini çok sevdiğim bir başka şarkısı:


La galana i la mar


Bir gün bir film yapsam film müziğini seslendirmesini isteyebilirim. İsmi de çok güzel değil mi? Mor! Dillerden bağımsız tek bir hece, bir çırpıda söylenen hoş bir nota gibi. 

Düşünüyorum da, daha keşfedilecek ne çok şarkı var bizi bekliyor… 


2 thoughts on “Mor Karbasi – Köklerim, Doğulu Yanım

  1. pek güzelmiş… dinlenecek çok şarkı, okunacak çok kitap, izlenecek çok film, gezilecek çok yer var… ama zaman dar… zamanı sonsuz yerde hepsine ulaşırız inşaallah

    Like

  2. Hepsini keşfetmek ne mümkün!? Ama bu varacaı yerden çok yolda olduğu için heyecanlanmaya benziyor, ne kadar çok keşfettiğimizden ziyade keşfettiklerimizin farkında olmamız önemli, velhasıl o yolda olmak keşfetmekten daha güzel! ;) Sevgiler

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s