Van Gogh Alive

Teras Cafe

Almond tree en sevdiklerimden

Adamlar yapmış dedirtecek cinsten büyük paralarla organize edilmiş müthiş bir sergi gezdim son günlerde. Ankara CerModern’den bir Van Gogh geçti. CerModern’in de İngilizce mi Türkçe mi okunduğuna dair ateşli varsayım yağmurları yaptıktan sonra ce olarak, yani Türkçe okunduğunu öğrendik, bunu da çözmüş olduk.

Orjinal resim görmeyi bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir ama benim gibi resimle ilgili ne olsa bayılır modda gidenler için etkileyici olacaktır. İşin aslı sergide tek bir tane orjinal resim yok. Oldukça büyük bir salonda 60 tane projektörün kullanılarak Sensory 4 denilen bir teknikle resimlerin üç boyut özelliği kazanarak duvarlardan adeta akması. Olay tam olarak böyle, resimlerin canlanması gibi bir şey. Bulduğunuz bir boşluğa oturuyorsunuz ve simsiyah bir duvarda Van Gogh’un fırçasında hayat bulan kuşları üzerinize doğru uçuyor, eskiz defterlerindeki tren cuf cuf önünüzden geçiyor. Bir yandan ressamın iç dünyasından haber veren notlar hem İngilizce hem Türkçe olarak akıyor. ‘Yıldızlı Gece’ resminin yapılış anı canlanıyor, önce yıldızlar sonra denizin dalgalarıyla yavaş yavaş beliriyor her bir fırça darbesi. Sanki Van Gogh’la resmi birlikte yaparcasına o anı yeniden yaşıyorsunuz. Bir de içinde Eleni Karaindrou’dan Yann Tiersen’e, Sakura’dan Bach’a efsanelerin olduğu müthiş bir soundtrack hazırlamışlar ki işte bu tamamlıyor komposzyonu. Sergi müziklerini dinlemek için tık tık. Orjinal resim sergisi gezmiş biri olarak bence bu şekilde bir sunum çok daha heyecan verici, bitince bir daha izlemek istedik, doyamadık ertesi gün tekrar mı gelsek dedik, o kadar yani.

Bir de çıkışta isterseniz fotoğraf çektirip ünlü resimlerin içine kendi fotoğraflarınızı fotomontaj yapma nanesi var, biz de kendimizi The Cafe Terrace, Starry Night ve Bedroom in Arles’in içine montajlattık. Hoş bir atraksiyon işte!

ÇB bunu şiddetle tavsiye eder güzel seyirler diler efenim!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s