Yazmak

photo by

Yazarken insanı harekete geçiren ya da durduran ne çok etken var. Hissedemiyorsan yazamıyorsun bir kere. İstediğin gibi bir ortam yoksa aklındaki bir yazı günlerce zihninde yazılıp siliniyor habire. Dökmek istiyorsundur, o en muhteşem cümleyi kurabilmek için yüzlerce kez yapıp bozuyorsundur. Olmaz da olmaz. Sancılarını çektirir ama bir türlü doğmak bilmez o cümle. Kıvrandırır adamı, yaka silktirir, sıkar, boğar ama vazgeçemezsin! Yeri geliyor font bile batıyor bana. Kendimi rahat hissedemediğim fontta yazmıyorum. Öyle nazlanıyor aklımın ucuna gelenler..

Bazen de tam zamanıdır ve ne pahasına olursa olsun kaçırmamalısındır o anı. O an en muhteşem cümleleri dökebilirsin kağıda, sayfalar doldurabilirsin aldığın nefesi vermeden, otursan bir kitap çıkacak gibi. Sırf bu yüzden gece yarısı yataktan fırladığımı bilirim beş kelimelik bir cümle için. Hiç ayırmam defter& kalem ikilisini yanımdan. Belli mi olur yolda giderken, gün içinde olur olmadık bir yerde geliverir. Cümleleri kıymetlisidir yazarın. Habersiz geldiklerinde içeri almamazlık edemez onları. Öyle reddedilemezdir..

Diyor ya çok değerli Ali Ural yazmak için: “Yazmak!

Yeryüzünün en uzak ve en yakın kenti.

Okumaya yaklaştıkça yaklaşan, uzaklaştıkça uzaklaşan bir şehir…


Işıkları uzaktan göz kırpsada, kapılarını herkese açmıyor


Parola soruyor geçici heveslere geçit vermemek için. Yalnız sırra kadem basmak isteyenlere fısıldıyor 


sırlarını…”


Başka bir yazı yazıyordum, fontuna takıldım. Fontuna yandığım neler yazdırdı bana. Her koşulda yazan biri olmayı dilerdim. Her çağırdığımda gelseydi cümleler.. Ama olmuyor işte, zahmet olmadan rahmet..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s