İnterrail ile ilgili bilmeniz gerekenler: ( DOs & DON’Ts about Interrail)

– Yolculuğa çıkmadan önce iyi bir hazırlık listesi yapın, ki önemli şeyleri unutmayın. Anne kekleri, börekleri, kurabiyeleri zulalayın, süper gidiyor :) Bizim anneler birinci sınıf kuruyemiş artı sulandırıp meyve suyu niyetine içmek için marmelat koydular yanımıza Allah razı olsun, çok da iyi oldu.

– İzlenimlerinizi, anılarınızı, ilginç bulduğunuz her şeyi kaydetmek için bir defter bir kalem almazsanız ayıptır. Ufak çaplı bir seyahatnameniz olsun artık :) Kitap da alın, okumak için çok zamanınız olucak.

– Bir kere biletinizle birlikte size verilen Interrail Guide’ı didik didik okuyun ve uygulayın. En ufak bir ihmaliniz içinize oturacak yüklü bir ceza ödemenize sebep olabilir. Benden söylemesi.

– Yolculuğunuzu planlama adına size yardımcı olabilecek süper siteler var internette. http://www.interrail.net , http://www.raildude.com gibi siteler çok işe yarıyor. Ancak tren saatleri için bu sitelere bağlı kalmayın, muhakkak her ülkenin tren sistemininden tren saatlerini kontrol edin. 


– Bazı rotalarda rezervasyon yaptırmanız zorunlu, her seferinde muhakkak sorun gerekiyor mu gerekmiyor mu diye. Rezervasyonsuz biniyorsanız pencere kenarına oturmayın yüz kere kaldırırlar, çünkü rezervasyon yaptıran insanoğlu aşırı derecede penceresever :)


– İnterrail biletinizin üzerinde seyahat ettiğiniz günleri yazmanız gereken bir kısım var. Kondüktör biletinizi kontrol etmeden önce tarih kısmını doldurmayı kesinlikle unutmayın. Yoksa kişi başı 50 avro ceza ödersiniz, tadınız kaçar. Biz Milano’da ödedik bu cezayı. Teorik olarak kuralı biliyorduk ama pratikte hep biletçi gelip tarihi yazdı biletimize, biz de adet böyle sandık, yanıldık. Fena oturdu içimize de neyse canım çıkacağı varmış deyip takmamaya çalıştık. İşinizi sağlama alın. – He bir de unutmadan diyeyim: İstanbul- Yunanistan arası tren seferleri Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krizden ötürü iptal. Zaten en az bir 6 ay için İstanbul’daki çalışmalar nedeniyle İstanbul’dan herhangi yurt içi/ dışı bir şehire trenle ulaşım da yok. Mecbur otobüsle geçeceksiniz ama benim tavsiyem ucuz bir uçak biletiyle  Avrupa’nın herhangi bir yerine uçmanız ve seyahatinize ordan başlamanız. Aksi takdirde çok vakit kaybedebilirsiniz.– Her senenin haritasında yok ama bizde bir de 2011 haritası vardı. Onda en iyi manzaralı tren rotaları (scenic routes) vardı, ani kararlarımızda onlardan birkaçını denedik ve enfes yerler gördük. Deneyin derim.

– Bu arada bizim rotayı da paylaşıyımm sizlerle: Çeşme’den Chios ( Sakız Adası) – Yunanistan ( Atina- Patras)’tan gemiyle – İtalya ( Bari+ trenle Roma-Bologna- Floransa- Venedik- Milano- Pisa) – İsviçre (Basel – Zürih – Lozan – Montrö – Cenevre – Monthey – Brig – Bern) – Macaristan ( Budapeşte – ve hatırlamadığım bir kaç şehir) – Romanya ( Bükreş) – Bulgaristan – Türkiye – İstanbul.


– Gördüğüm en iyi yer İsviçre Brig – Bern arası tren yolu. Heidi’yi okuduğum günden beri hayalim olan Alplerdewn geçmek nasip oldu. En süper ülke İsviçre. 

– Her yeri gezicem diye tutturmayın. İnterraille bu pek mümkün olmuyor bu yüzden sindirerek gezemiceğiniz seçimler yapmayın. Atıyorum sadece Pisa kulesini görmeye Pisa’ya gitmeyin bence. He biz gittik güzel de oldu ama bineceğimiz trene vaktimiz olduğu için, yoksa plana eklemezdik.


– İki kişi ve fazlasıysanız içinize kapanmayın, insanlarla tanışın konuşun, yeni şeyler öğrenme fırsatını kaçırmayın. Malesef bizim gördüğümüz bazı arkadaşlar neredeyse kimseyle iletişim kurmuyorlardı, biz de tersi gibi aşırı sosyal çift her gördüğümüzle sohbet muhabbet etmeye bayılıyorduk. Farklı hayatlar tanımak sizin dünyaya bakışınızı zenginleştirecek, inanın.

– Elbette sıkıntılar olucak, ama siz güzel bir yolculuk olacağına inanın, hayal edin, kurduğunuz hayali yaşarken bulacaksınız kendinizi ;)

– Son olarak interrail biaz deli işi, planlara çok güvenmeyin, değişeceğinden neredeyse emin olabilirsiniz :)

ÇB iyi yolculuklar diler! :)

Not: Sorunuz olursa e-posta yollayın, istemediğim kadar sorabilirsiniz tamam ;)


3 thoughts on “İnterrail ile ilgili bilmeniz gerekenler: ( DOs & DON’Ts about Interrail)

  1. merhaba interrail ile ilgili sorum olacaktı ama blog kültürüm hiç olmadığı için e-posta adresini bulamadım buraya yazabilir misin?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s