Why I Write by George Orwell

George Orwell en sevdiğim yazarlardan biridir. Hem yazım tarzını hem de kaleminin sivri dilli fekat sarsıcı etkisini severim. 1984‘ü okuduğumda lisedeydim ve kendimi level atlamış gibi hissetmiş, yönetim sistemlerini, toplumları baskı ve korkuyla yönetmenin nasıl birşey olduğunu anlamlandırmaya iyi bir başlangıç yapmıştım diyebilirim. Hatta Türkiye’de neden her köşe başında bir heykel bir büst olduğunu anlamamı sağlamıştı. Atatürk’ün düşünce sistemini, insiyatif almada cesaret ve kararlılığını benimsemek yerine olmadık yere bir heykel kondurma çabasındaki zihniyet sıkıntısına bir anlam verebilmiştim.

“All animals are equal, but some animals are more equal more than others.”

Aynı şekilde Hayvan Çiftliği (Animal Farm) de benzer bir aydınlatma yaratmıştı zihnimde. Uzaktan bakıldığında alegorik ve fabl basitliğinde anlatılan hiciv dolu kurgu benzer şekilde başka bir ülkenin (Rusya) başından geçen yönetim sıkıntısını işliyordu. Hatta başka toplumların da başına gelme ihtimali yüksek bir durumu bir çocuğun bile anlayabileceği kolaylıkta adeta ders veriyordu.

Bu iki kitap herkesin okuması gerektiğine inandığım şiddetle tavsiye ettiğim iki önemli evrensel eserdir, ki önemlerini anlatmak için bilgim ve kalemim yeterli olmaz.

Geçen gün kitapçıda gördüğüm Why I Write da yazara olan ilgimden ötürü dikkatimi çekti. Yazarın yazar olma sürecini otobiyografik olarak anlattığı bir kitap. Elimde gezinen dört kitaptan biri olması hasebiyle yarısına bile gelememiş olmama rağmen Orwell’ın beni hayal kırıklığına uğratmadığını söyleyebilirim.

Herkese kitap dolu günler dilerim…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s