Funda’nın Mutfak Rehberi – Alev Alatlı

“Kim ne derse desin, sofra, kadının iktidar alanıdır. Siz, siz olun, sofranıza sahip çıkın!” diyor Alev Alatlı.  

Geçen sene Alev Alatlı’yı çok sevdiğimi bilen eşimin hediyesiydi bu yemek kitabı. İlk geldiğinde heyecanla bir kaç tarif denemiş sonra bir kenara koymuştum kitabı. Şimdi malum yemek yapma alışkanlığı edinme çabasına girmişken tekrar elime aldım ve sizlerle de paylaşmak istedim. 

Harika yemek yapma iddiasında değil Alatlı, bu kitabı kendi kızı gibi hem çalışma hayatında olan hem de annelik sorumluluğu olan günümüz hanımları için düşünüp pratik 700 tarifi bir araya getirmiş. Kitabın güzelliği yemeklerin menü halinde hazırlanılmış olması. Bu yüzden yemeğin yanına hangi çorbayı pişirsem, tatlı ne yapsam diye benim gibi kafayı yiyenler için ideal :) Geleneksel tatlar da var hiç duymadığınız tarifler de. Biraz zor gibi de gelebiliyor ama aslında 

En çok hoşuma giden şeyse kitabın bir yıllık tarih üzerinden gitmesi ve önemli günler için üzerine düşünülmüş menülerin oluşturulması. Mesela Dünya Kadınlar günü diye bir menü var. Kandiller, Pilotlar Günü, Okulun Son Günü, Türk Dili Bayramı, İş Günü Değil-miş Gibi Kahvaltı, Denize Giderken Yolluklar, Japon Takılıyoruz gibi temalı esprili menüler var.

Şuradan kitapla ilgili hoş röportajı da okuyabilirisiniz: tık tık
Kitabın arka kapağındaki yazı:

Kariyer de yapılır, yemek de!


Bu kitap, başta kendi Funda’m olmak üzere, ellerinde muhtelif çantaları, narin omuzlarında laptopları, sabah yedi, akşam en az yedi koşuştu, kariyer sahibi genç annelerin hayatlarını kolaylaştırmak için yazıldı.

Anadolu’nun işkembe dolmasından İskandinav gravlaksa, çerkeztavuğundan Meksikalı takolara 700’ü aşkın tarif içeren 100 menü düzenledim. 2011 yılının milli ve dini bayramlarını, kandiller, mezuniyetler, Kadınlar Günü gibi belli başlı anma ünlerini referans alan bu menülerin geleneksel, yarı-geleneksel ve modern tercihleri yansıtmalarına özen gösterdim. Böylece, en tutucu aile büyüğünüzü de, en yenilikçi akranınızı da, hamburgerin üstüne yemek tanımayan küçümenleri de güvenle ağırlayabileceğiniz zengin bir seçki oluştu. Kim ne derse desin, sofra, kadının iktidar alanıdır. Siz, siz olun, sofranıza sahip çıkın!”

-Alev Alatlı-One thought on “Funda’nın Mutfak Rehberi – Alev Alatlı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s